سوالات متوال

خانه هوشمند چیست ؟

هوشمند سازی به قابلیت کنترل تجهیزات الکتریکی منازل گفته می‌شود که به افراد توانایی کنترل تمامی تجهیزات به واسطه موبایل و یا تبلت را می‌دهد.

این سیستم‌های هوشمند به لحاظ نحوه‌ی ارتباطی به دو دسته‌ی باسیم و بی‌سیم تقسیم می‌گردند.

سیستم‌های باسیم: این دسته از سیستم‌ها نیازمند اجرای سیم‌کشی جداگانه علاوه بر سیم‌کشی سنتی ساختمان دارد. با توجه به نیاز برخی از مشتریان به سیستم‌های هوشمند خانگی، و اتمام مراحل ساخت ساختمان آنها، استفاده از این دسته از سیستم‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود زیرا، خرابی حاصله از اجرای این سیستم‌ها بسیار خواهد‌بود.

سیستم‌های بی‌سیم: این سیستم‌ها که نسل جدید سیستم‌های اتوماسیون و هوشمندسازی منازل‌اند، بدون نیاز به هرگونه خرابی و یا دستکاری سیم‌کش سنتی ساختمان، قابلیت اجرا داشته و تمامی قابلیت‌های سیستم‌های باسیم را دارا می‌باشند. این دسته از سیستم‌ها خود نیز دارای دسته‌بندی‌ها و پروتکل‌های مشخص و متنوعی هستند.

خانه های هوشمند با هدف ایجاد آسایش و امنیت برای کاربران به سرعت در حال توسعه می باشند. امروزه تکنیک های مختلفی برای اتوماسیون ساختمان های بزرگ بکار گرفته می شود از قبیل کنترل نور ،کنترل دما، کنترل درها و پنجره ها و پرده ها و یا سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته (CCTV) . همچنین می تواند به صورت مستمر توسط ساکنین ساختمان مدیریت و برنامه ریزی شده و ضمن استفاده بهینه از منابع انرژی، آرامش، راحتی و لوکس بودن را نیز بهمراه داشته باشند.
در یک خانه هوشمند می توان سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده ها، صوت و تصویر و سایر تجهیزات الکترونیکی را طوری برنامه ریزی کرد که با برقراری یک ارتباط هوشمند و یکپارچه بین این تجهیزات محیطی پویا و دلپذیر فراهم گردد. اجرا و پیاده سازی زیرساخت خانه هوشمند به دو صورت سیمی و بیسیم امکان پذیر می باشد.

در روش سیمی می بایست کلیه سیم کشیهای ساختمان اعم از روشنایی ، تاسیسات ، پرده ها و … در یک تابلو برق تجمیع گردد. در این حالت شاهد حجم بسیار زیاد سیم کشیها و اجرای بسیار مشکل خواهیم بود و همچنین در پروژه های به پایان رسیده نیز امکان پیاده سازی این سیستم وجود ندارد. در روش بیسیم خانه هوشمند در همان بستر سیم کشی سنتی اجرا شده و نیاز به هیچگونه سیم کشی اضافی جهت هوشمندسازی وجود ندارد.

در این حالت هزینه های بسیار بالای زیر ساخت روش قبلی وجود نداشته و امکان اجرا در پروژه های به اتمام رسیده و یا چند سال ساخت نیز وجود دارد. سادگی اجرا، کارایی بسیار بالا و در عین حال هزینه های بسیار پایین موجب شده که روش بیسیم مورد توجه ویژه قرار بگیرد. ترکیب کلیدهای لمسی با سیستم هوشمند این امکان را بوجود آورده که افراد مسن و کودکان نیز براحتی از آن استفاده نمایند.

تنظیمات بسیار ساده نرم افزاری باعث گردیده کاربران بدون نیاز به حضور کارشناسان ما  براحتی و بطور کامل از سیستم استفاده نمایند. از دیگر ویژگیهای خانه هوشمند  Geeklink می توان به ارتباط از کلیه نقاط دنیا از طریق اینترنت و پیامک اشاره نمود که بدون نیاز به هرگونه تنظیمات خاصی می باشد. از این سیستم می توان در واحدهای مسکونی، اداری، تجاری، ویلایی، سالنهای همایش، هتل ها، فروشگاههای بزرگ و…. استفاده نمود


تفاوت سیستم هوشمند سیمی و بیسیم در چیست ؟

۱٫در سیستم های  سیمی بدلیل استفاده از تکنولوژی قدیمی مبتنی بر سیم کشی پیچیده، نیاز به قرار دادن یک تابلوی برق بزرگ در هر واحد مسکونی می باشد که این امر، هزینه سنگینی به کارفرما متحمل میکند. ولی در سیستم های هوشمند بی سیم بدلیل استفاده از همان کابل کشی سنتی  موجود، دیگر نیازی به قرار دادن تابلوی برق و کابل کشی مخصوص نمی باشد. لذا قیمت های تمام شده بسیار پایین تری دارند.

۲٫در صورت خرابی در سیستم های هوشمند سیمی عمدتا زندگی کاربران مختل می گردد تا شرکت تامین کننده به محل مراجعه نموده و پس از بررسی و تحمیل هزینه های عیب یابی به رفع مشکل بپردازد درحالیکه در سیستم های بی سیم در صورت اختلال در هر قسمتی فقط آن بخش از کار می افتد و حتی اگر سیستم کنترلر مرکزی هم از کاربری خارج گشت باز هم مشکلی برای کل سیستم بوجود نمی آید و کاربر می تواند با استفاده از کلیدها و ریموت های عادی امور عادی زندگی خود را پیش ببرد.

۳٫در سیستم های سیمی کاربر در صورت درخواست به تغییر در هر قسمت بعنوان مثال برای تعریف سناریو و یا گسترش سیستم حتما نیاز به شرکت تامین کننده دارد ولی در سیستم هوشمند بی سیم Geeklink ،کاربر خود براحتی از طریق تنظیمات در تبلت و موبایل هوشمند خود، به آسانی قادر خواهد بود امور مد نظر خود را کنترل نماید.

۴٫در صورت نیاز کاربر به بازگشت به سیستم معمولی از سیستم هوشمند این امر براحتی در سیستم هوشمند بی سیم انجام می گردد ولی در سیستم های مبتنی بر کابل کشی عملا این امکان دیگر وجود ندارد چون کابل کشی واحد بر مبنای پروتکل خاص انجام گرفته است.


BMS چیست؟

BMS مخفف Building Management System و یا همان مدیریت هوشمند ساختمان است. واژه BMS در کنار خانه هوشمند و یا اتوماسیون ساختمان، همگی معانی مشابه و اشاره به عمل هوشمند سازی تجهیزات در ساختمان ها دارند. ولی معمولا BMS به کنترل تجهیزات ساختمان های بزرگ و مانیتورینگ کلیه تجهیزات اطلاق می شود.


آیا تجهیزات ارائه شده توسط شرکت دارای ضمانت می باشد؟

از آنجایی که شرکت، تنها دفتر رسمی کمپانی  Geeklink در ایران است کلیه محصولات عرضه شده توسط شرکت  دارای  ۱ سال گارانتی معتبر از کمپانی مادر است.


آیا تعداد واحد های ساختمان در نوع دستگاه تأثیری دارد؟

با توجه به اینکه سیستم هوشمند بصورت مستقل  در هر واحد نصب  می شود تاثیر در نوع دستگاه ندارد.


یکی از اصلی ترین مواردی که در قیمت هوشمند سازی یک ساختمان اثر دارد،تعداد سر خط هایی است که وارد سیستم هوشمند ما می شود.یعنی بخش هایی که ما می خواهیم به شکل جداگانه آن ها را کنترل کنیم.یکی دیگر از مواردی که در قیمت ها اثر گذار می باشد،سلیقه کار فرما می باشد.به عنوان مثال یک خانه را با دو سلیقه هوشمند سازی می کنیم. کارفرما  اول که تمام تجهیزات را فول آپشن می خواهد و کارفرمای دوم که  در حد نیاز خودش خانه را هوشمند سازی می کند،در این حالت نیز قیمت ها بسیار متفاوت می باشند.برای به دست آوردن هزینه هوشمند سازی باید نیاز پروژه و نیاز کارفرما را بررسی کنیم و به یک نتیجه نهایی برسیم اما در حالت کلی این هزینه بین ۲ الی ۳ میلیون متغیر است.


آیا همه می توانند با یک ساختمان هوشمند کار کنند؟

کار کردن با یک ساختمان هوشمند بسیار ساده می باشد و نیاز به آموزش خاص یا مهارت خاصی ندارد.


ایمنی در خانه هوشمند چگونه است ؟

در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی، آب گرفتگی و سرقت، خانه هوشمند Geeklink اخطارهایی اعلام میکند که میتواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا کند. ویژگی خاص دزدگیر در منطقه بندی (Zone) فضاهای تحت پوشش، استفاده از سنسور دقیق تشخیص حضور شخص، سنسور درب و پنجره و همچنین کنترل و ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته بصورت دیجیتال ایمنی را برای منازل به شکل چشمگیری بالا میبرد.

پروتکل جیست؟

پروتکل زبان ارتباطی بین دو دستگاه میباشد که درصورت یکی بودن زبان بسته اطلاعاتی برای تحلیل های بیشتر به لایه های بالاتر رفته و در غیر این صورت بسته پذیرفته نمیشود.


صرفه جویی در مصرف انرژی چگونه است ؟

مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد. وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاقها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند.

آیا سیستم صوتی هم در برند شما وجود دارد؟

بله . در صورت استفاده از تاچ پنل های شرکت IMS می توانید از قابلیت پخش موزیک آن نیز استفاده نمایید، بطوریکه هم از طریق Wi-Fi و از روی تبلت یا موبایل بصورت مستقیم و بدون استفاده از هیچ گونه نرم افزار خاصی و با استفاده از تکنولوژی E-Sharing می توان track مورد علاقه را به پنل فرستاد و هم از درگاه های USB که جهت اتصال Flash در نظر گرفته شده و یا اتصال Memory Card استفاده نمود. همچنین پنل ها دارای آمپلی فایر داخلی می باشند و موسیقی انتخاب شده توسط کاربر را مستقیما به خروجیهای بلندگو (قابلیت اتصال ۴ اسپیکر ۳۰ وات ۸ اهم)میفرستند.


 مناسب ترین زمان برای اجرای خانه هوشمند چه زمانی است؟

با وجود دو تکنولوژی بیسیم و با سیم در محصولات کمپانی های Geeklink  و IMS  امکان هوشمند در هر مرحله ای از ساخت بنا ممکن میباشد.
در صورتی که مشتریان گرامی تمایل به استفاده از سیستم سیمی (wired) دارند بهتر است تا بستر هوشمند سازی در مرحله سیم کشی ساختمان پیاده سازی شود تا به نمای ظاهری ساختمان لتمه ای وارد نگردد.در صورتی که ساخت بنا به اتمام رسیده است میتوان با استفاده از تکنولوژی (wireless) وبدون نیاز به تغیر در سیم کشی سنتی ساختمان این تجهیزات را نصب و راه اندازی کرد.

آیا در خانه های تمام شده نیز می توان این سیستم را نصب نمود؟

بلی، این سیستم بدلیل استفاده از تکتولوژی بیسیم می تواند بر روی خانه های تمام شده نیز نصب گردد. بدین منظور کلیدهای سنتی با کلیدهای تاچ جایگزین می گردند و با استفاده از ماژول کنترلر مرکزی که صرفا نیاز به برق دارد می توان از طریق نرم افزار به کنترل سیستم های روشنایی، سرمایشی و گرمایشی، صوتی و تصویری و… پرداخت.

 


شیرهای اصلی گاز و آب به چه صورت کنترل می شوند؟

بمنظور کنترل شیر اصلی آب و گاز بر روی شیر کنترلی اصلی یک  موتور مخصوص نصب می گردد که از طریق رله هوشمند فیدبک دار تحت کنترل قرار می گیرد. خوبی این مکانیزم اینست که کاربر هم بصورت دستی می تواند شیر اصلی را باز و یا بسته نماید و هم از روی نرم افزار هوشمند امکان کنترل آن میسر است.


اجرای سیستم چقدر زمان می برد؟

با توجه به عدم سیم کشی جداگانه، این امر بسرعت انجام می گردد، بعنوان مثال برای یک واحد ۱۵۰ متری برای بستن کلیدها و تنظیمات نرم افزاری زمانی در حدود ۴ ساعت صرف می شود و شما پس از حداکثر ۴ ساعت صاحب سیستم هوشمند می شوید.


آیا امکان توسعه سیستم پس از استفاده کاربران مثلا پس از چند ماه یا چند سال می باشد؟

بلی، چون از بستر سنتی استفاده می نماییم، مشتریان در صورت درخواست از شرکت می توانند قسمت هایی جدید از مکان مورد نظرشان را تحت پوشش سیستم هوشمند قرار دهند.


جهت کنترل آبیاری چه کاری می شود انجام داد؟

می توان بر روی شیر آب که برای آبیاری استفاده می گردد از یک شیر مخصوص که بر روی شاسی بسته می شود استفاده نمود و برنامه هفتگی و زمان باز بودن شیر را به سیستم هوشمند داد که بطور مرتب برنامه اجرا گردد.


آیا نرم افزار هزینه خاصی دارد؟ آیا نرم افزار محدودیت خاصی از نظر تعداد نفرات استفاده کننده دارد؟

خیر، نرم افزار برای سیستم عامل های Android و ios بصورت رایگان وجود دارد و  قابل دانلود می باشد و تمام کاربران می توانند براحتی آن را بر روی گوشی خود نصب و استفاده نمایند.ضمن آنکه نرم افزار محدودیت خاصی از بابت تعداد نفرات کاربر ندارد.


کنترل از راه دور به چه صورت می باشد؟

کنترل از طریق اینترنت نیاز به هیچ گونه تنظیماتی ندارد و متصل بودن کنترلر مرکزی به اینترنت کفایت می کند. اگر شما از بیرون از منزل، با موبایل هوشمند خود به اینترنت متصل گردید و همزمان کنترلر مرکزی تینکر یا مستر درون منزل هم به اینترنت متصل باشد بصورت خودکار از طریق سرورهای مرکزی شرکت Geeklink smart home  یک ارتباط مستقیم  بوجود می آید و شما می توانید همانند این که درون منزل هستید شروع به کار با نرم افزار نمایید بعنوان مثال به اینترنت متصل می گردید ، نرم افزار را اجرا می کنید و دمای منزل را می بیند و در صورت تمایل فرمان های لازم را به اسپلیت های تحت کنترل سیستم می دهید تا وقتی که به منزل می رسید دمای دلخواه تامین گردد.


آیا می توان از خارج از منزل شیر اصلی آب و گاز را قطع نمود؟

بله، می توانید با اتصال به اینترنت و از طریق نرم افزار شیر اصلی آب و گاز را قطع نمایید.


 آیا می توان برای کاهش هزینه ها فقط قسمتی از خانه را هوشمند نمود؟ آیا امکان توسعه سیستم پس از استفاده کاربران مثلا پس از چند ماه یا چند سال وجود دارد؟

بله، بعنوان مثال برای کاهش هزینه می توان فقط هال و پذیرایی را هوشمند نمود . مشتریان در صورت درخواست از شرکت می توانند قسمت هایی جدید از مکان مورد نظرشان را تحت پوشش سیستم هوشمند قرار دهند.


چرا سیستم بر روی RF4333MHz کار می کند و آیا این پروتکل شناخته شده است؟

این پروتکل سالهاست که مورد استفاده می باشد و امتحان خود را  به خوبی پس داده است. این پروتکل همان پروتکلی است که برای باز کردن درب پارکینگ، ریموت دزدگیر ماشین ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.


آیا امکان تداخل امواج وجود دارد؟

خیر،سیستم Geeklink روی باند فرکانسی ۴۳۳ تبادل اطلاعات میکند این باند فرکانسی رایج ترین باند فرکانسی باز در سیستم های خانگی میباشد به عنوان مثال فرکانس ریموت های پارکینگ ۴۳۳٫۹۲ میباشد . هر یک از دستگاه ها باتوجه به MAC داخلی خود یک فرکانس یکتا Unique در باند فرکانسی را برای خود رزرو میکنند و هیچ ۲ دستگاه با یک فرکانس کار نخواهند کرد.


آیا امکان نفوذ و به اصطلاح Hack کردن در سیستم بی سیم وجود دارد؟

خیر، سیستم دارای چندین لایه محافظ امنیتی باشد و با استفاده از کانکشن های WPA2  فقط کاربر با در اختیار داشتن رمز عبور امکان دسترسی به آن را دارد همچنین با فعال کردن لیست MAC های مجاز در مودم خود میتوانید از هک شدن مودم جلوگیری کنید و امنیت بسیار بالاتری را برای شبکه خود فراهم آورید.


آیا هر نوع ریموت RF(Radio Frequency) بر روی سیستم می آید؟

تمامی ریموت کنترل هایی که بر روی فرکانس های ۳۱۵ MHz و ۴۳۳MHz کار می کنند بر روی سیستم قابل کنترل و برنامه ریزی است.


برد سیستم RF به چه میزان می باشد؟

این سیستم دارای شعاع عملکرد داخلی (Indoor) 30 متر و شعاع عملکرد خارجی (Outdoor) 100 متر می باشد. این دامنه عملکرد برای مساحت منازل تا ۵۰۰ متر مربع را براحتی شامل می شود.


در صورتی که مساحت پروژه بسیار بزرگ باشد چه باید کرد؟

می توان از تقویت کننده های فرکانس های رادیویی (RF Repeater) استفاده نمود.


آیا امواج رادیویی فرکانس پایین ممکن است برای سلامتی مضر باشند؟

خیر، امواج رادیویی با فرکانس پایین برای سلامتی مضر نمی باشند ولی امواج رادیویی فرکانس بالا که جهت موبایل ها و… استفاده می گردد ممکن است برای سلامتی مضر باشد.